Drobečková navigace

Úvod > Opravárenství

Opravárenství

Mechanizace zemědělského družstva Kokory patří k důležitým pilířům činnosti a fungování celého podniku. Družstvo od svého vzniku vždy stavělo svoji činnost na kvalitní, dobře funkční a moderní mechanizaci.

Pamětníci jistě vědí, jak se začínaly v padesátých letech obhospodařovat pozemky. Zpočátku jezdily po polích stroje tažené páry koní, potom přišly na řadu lehké traktory o výkonu 15-25 koní a nyní se tyto výkony zvedly řádově desetinásobně. Například sklizeň hlavně obilovin se prováděla samovazy, stavěly se mandele, následně se po několika dnech snopy nakládaly na valníky a odvážely ke stacionárnímu pracovišti s mlátičkou, fukarem a posuvným dřevěným stohovacím zařízením ve kterém pracovníci nafoukanou slámu šlapali. Při mlácení s takto sestavenou linkou bylo u všech operací zapotřebí až 50 lidí. Dnes na tu samou práci stačí jedna sklízecí mlátička, automobil na odvoz, sběrací vůz na slámu a na nějakou hodinu stohař na nakladači a řádově tu samou práci jak v padesátých letech provede dnes jen 5 pracovníků.

K největší modernizaci mechanizace v Zemědělském družstvu Kokory došlo v období let 1993-2003, kdy byly investovány do kvalitní mechanizace desítky milionů korun. Vzhledem k tomu, že se v posledních letech prováděly rekonstrukce objektů živočišné výroby, bylo nakupování strojů omezeno jen na ty nejpotřebnější. K obratu určitě dojde během následných pěti let.

Podnik se také několik desetiletí specializuje na pěstování chmele. V tomto odvětví činnosti nedochází k tak bouřlivému pokroku v rozvoji mechanizace, přesto se naše družstvo snaží dílčí modernizací na sklizňových střediscích v sušárnách či česačkách chmele provést co možná nejvíce, aby byla obsluhám ulehčena práce a výsledný produkt z těchto zařízení byl v co nejlepší kvalitě.

Život v zemědělském podniku si již dnes nikdo z nás nedovede představit bez výkonné a řádně pracující mechanizace. Časy, kdy se potkávalo ráno před rozdělováním práce i 150 pracovníků jsou nevratnou minulostí. Potřeba živé lidské práce se nadále bude zmenšovat a to výhradně zásluhou moderních a výkonných strojů.

Napište nám

Vámi zadané osobní údaje budeme zpracovávat za účelem odpovědi. Bližší informace naleznete v zásadách zpracování osobních údajů
Chráněno službou reCAPTCHA.

Místo pro reklamu

 Logo školy + název.png